Forum www.podrugiejstronielustra.fora.pl Strona Główna

 Aromaterapia czyli terapia zapachem

Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Ruda
Oswajanie Forum


Dołączył: 29 Wrz 2008
Posty: 62
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Monkownia
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wtorek 07 Październik 2008 14:47    Temat postu: Aromaterapia czyli terapia zapachem

Aromaterapia

Aromaterapia to metoda medycyny naturalnej polegająca na terapii wielu dolegliwości olejkami eterycznymi z roślin stosowanymi poprzez inhalacje (kominki aromaterapeutyczne, inhalatory, nawilżacze powietrza, pot pourri® oraz przez skórę (masaże, kąpiele, okłady, kosmetyki).

WPROWADZENIE

Historia od czasów najdawniejszych wskazuje, że ludzie używali olejków eterycznych do wielu różnych celów, wśród których działania terapeutyczne były najważniejsze. Zarówno biblia jak i stare księgi indyjskie, egipskie papirusy, czy antyczne chińskie recepty zawierają opisy olejków eterycznych. Są opisane w literaturze starożytnej, w legendach i poezji. Wśród wielu interesujących historii czystym przykładem aromaterapii jest to, że cierpiąca na bezsenność Kleopatra napełniała poduszki płatkami róż, co zapewniało jej dobry sen i piękne marzenia senne. Współczesne badania wykazały, że olejek różany zawiera składniki o działaniu relaksującym i nasennym. Wiele znanych w medycynie ludowej sposobów leczenia opiera się na bezpośrednim lub pośrednim stosowaniu olejków eterycznych. Wiadomo na przykład, że w czasach wielkich epidemii nie ulegali im rękawicznicy, ponieważ szczególnie w średniowieczu było w zwyczaju mocno perfumować skórzane rękawiczki. Historia opowiada też o angielskim średniowiecznym miasteczku, które uniknęło epidemii cholery, ponieważ cała ludność trudniła się uprawą i destylacją lawendy.

Wiele lat później Francuz Gatefosse potwierdził antyseptyczne działanie olejku lawendowego lecząc rannych żołnierzy w czasie pierwszej wojny światowej. Jest on twórcą określenia "Aromaterapia" i autorem pierwszej książki na ten temat.

Polska nazwa aromaterapia, w dosłownym tłumaczeniu z języka francuskiego /aromatherapie/ oznacza terapię zapachem. Nie jest to jednak określenia w pełni ścisłe. Aromaterapia wykorzystuje wiedzę zarówno o wpływie zapachu na stan emocjonalny i samopoczucie człowieka, jak również inne właściwości olejków eterycznych /bakteriobójcze, przeciwzapalne, rozkurczające, rozgrzewające/.

AROMATERAPIĘ w Polsce wprowadzili autorzy książki "Pachnąca Apteka - Tajemnica Aromaterapii" dr Władysław S. Brud i dr Iwona Konopacka-Brud oraz POLLENA-AROMAR, która uruchomiła produkcję pierwszych olejków i akcesoriów do aromaterapii w Polsce.


PODSTAWOWE FORMY STOSOWANIA AROMATERAPII

Masaż aromaterapeutyczny to masaż ogólny całego ciała i/lub w zależności od celu zabiegu masaż miejscowy. We wszystkich przypadkach do masażu stosuje się mieszaniny olejków rozpuszczone w naturalnych olejach roślinnych. Poleca się stosowanie olejów specjalnie korzystnych dla skóry /olej z nasion winogron, olej z awokado, olej ze słodkich migdałów, olej z jojoby/, lub popularnych olejów jadalnych. Do masażu olejki eteryczne rozpuszcza się w oleju w proporcji 15-30 kropli mieszaniny olejków na 50 mililitrów /około 1/5 do 1/4 szklanki oleju/. Do jednego masażu zużywa się mniej więcej łyżkę stołową roztworu, to znaczy praktycznie 2-3 krople mieszaniny olejków.

Kąpiel aromaterapeutyczna to 15-30 minutowe zanurzenie się w ciepłej wodzie, do której dodano 10 kropli mieszaniny olejków na wannę. Przy kąpieli tylko nóg lub rąk należy odpowiednio do pojemności naczynia zmniejszyć ilość olejku. Po kąpieli skóry nie należy spłukiwać tylko wytrzeć.

Kompres aromaterapeutyczny jest formą miejscową kąpieli aromaterapeutycznej gdzie stosuje się przykładanie miejscowe ręcznika lub waty nasączonej roztworem 5-10 kropli olejku w połowie szklanki ciepłej wody.

Aromaterapia w powietrzu to klasyczne inhalacje lub rozpylanie albo odparowywanie olejków w pomieszczeniu, w którym przebywa pacjent. Inhalacje robi się bądź nad naczyniem z gorącą wodą, do którego wkroplono 5-10 kropli mieszaniny olejków. Typowa aromaterapia w powietrzu to rozpylanie olejków rozpuszczonych w wodzie przy pomocy ogrzewanego świeczką kominka. W zależności od pomieszczenia stosuje się do 10 kropli mieszaniny olejków na zabieg.


OLEJKI ETERYCZNE

Są silnymi koncentratami uzyskiwanymi z pachnących części roślin poprzez destylację parową, ekstrakcję, wyciskanie lub inne metody dostosowane do rodzaju rośliny. Pochodzenie olejków pozwala zaliczyć je do grupy leków ziołowych Jednak ze względu na duże stężenie zawartych w nich substancji olejki mają znacznie silniejsze działanie od tradycyjnych mieszanek i wyciągów ziołowych. Aby uzyskać małą buteleczkę leku, trzeba poddać destylacji wiele kilogramów lub nawet ton roślin /np. 1kg olejku różanego otrzymuje się z 2 ton płatków/. Odpowiednio dobrane i zastosowane olejki eteryczne wywierają korzystny wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne. Mogą być podstawowym środkiem leczniczym w stanach długotrwałego przygnębienia, rozdrażnienia, stresu i przemęczenia. Mogą być również stosowane jako podstawowy lub wspomagający środek w leczeniu wielu schorzeń.LECZNICZE DZIAŁANIE OLEJKÓW

Każdy z olejków eterycznych ma swoje unikalne właściwości. Wszystkie w różnym stopniu wykazują działanie bakteriobójcze, przeciwzapalne, rozkurczające, rozgrzewające. Właściwe stosowanie olejków eterycznych zwiększa odporność organizmu, wykazuje korzystne działanie na psychikę człowieka.

Aby skorzystać z poniższego zestawienia należy znaleźć właściwe określenie niedomagania, a potem wyszukać olejek lub kilka olejków albo gotową mieszankę o ulubionym zapachu i zastosować w kominku, do kąpieli, lub rozcieńczyć olejem i zastosować do masażu.
ZDROWY DUCH

APATIA

Mięty pieprzowej
Rozmarynowy
Vapomix U – 1
Tymiankowy
Hyzopowy


AFRODYZJAKI

Kopru włoskiego
Rozmarynowy
Goździkowy
Sandałowy
Ylangowy
Różany


LĘKI

Neroli
Petitgrain
Ylangowy
Limetkowy
Majerankowy
Mandarynkowy

ROZDRAŻNIENIE, ZMIENNE NASTROJE

Pomarańczowy
Mandarynkowy
Cyprysowy
Sandałowy
Geraniowy


STRES, NAPIĘCIE

Neroli
Różany
Melisowy
Ylangowy
Vapomix R – 6
Bergamotowy
Szałwi muszkatołowej


BEZSENNOŚĆ

Rumianku rzymskiego
Mandarynkowy
Majerankowy
Lawendowy
Melisowy
Różany
Vapomix CH – 4
Vapomix I – 1


DEPRESJE

Neroli
Ylangowy
Petitgrain
Limetkowy
Pomarańczowy
Drzewa różanego


BRAK KONCENTRACJI
ZMĘCZENIE UMUSŁOWE
PORANNE ZMĘCZENIE


Mięty pieprzowej
Rozmarynowy
Geraniowy
Bazyliowy
Vapomix B – 7
Vapomix E – 7
Vapomix R – 7


ZDROWE CIAŁO

ZABURZENIA TRAWIENIA

Różany
Kminkowy
Kolendrowy
Kopru włoskiego
Rumianku rzymskiego


BÓLE ARTRETYCZNEI REUMATYCZNE

Muszkatołowy z gałki
Eukaliptusowy
Cynamonowy
Goździkowy
Cyprysowy
HyzopowyWYSOKIE CIŚNIENIE

Różany
Ylangowy
Cytrynowy
Hyzopowy
Majerankowy
Szałwi muszkatołowej


BÓLE GŁOWY, KAC

Rumianku rzymskiego
Vapomix E – 5
Vapomix H – 7
Majerankowy
Lawendowy
Bazyliowy
RóżanyPRZEZIĘBIENIA, GRYPY, KATARY, KASZEL

Vapomix F – 8
Anyżowy
Sosnowy
Tymiankowy
Eukaliptusowy
Miety pieprzowej
Drzewa herbacianego


BÓLE KOBIECE

Rumianku rzymskiego
Mięty pieprzowej
Lawendowy
Geraniowy
Cyprysowy
Melisowy

INFEKCJE SKÓRY
GRZYBICE, TRĄDZIK
ŁUPIEŻ, EGZEMA


Ti Betamix
Sandałowy
Jałowcowy
Paczulowy
Lawendowy
Bergamotowy
Drzewa herbacianego


CELLULITE
„POMARAŃCZOWA SKÓRKA”


Cyprysowy
Geraniowy
Jałowcowy
Kminkowy
Paczulowy


Można również pomagać sobie w warunkach domowych w przypadku codziennych, banalnych dolegliwości sporządzając sobie samemu mieszanki olejków. Poniższe recepty pochodzą z książki dr W. S. Bruda, dr I. Konopackiej „Pachnąca Apteka”.


Przeziębienie, katar

Olejek eukaliptusowy - 4 krople

Olejek lawendowy - 3 krople

Olejek mięty pieprzowej – 1 kropla

Olejek rozmarynowy – 1 kropla

Olejek goździkowy z pąków – 1 kropla


Stres z przepracowania

Olejek lawendowy – 4 krople

Olejek pomarańczowy – 3 krople

Olejek geraniowy – 2 krople

Olejek rozmarynowy – 1 kropla

Zdenerwowanie

Olejek geraniowy – 4 krople

Olejek lawendowy – 3 krople

Olejek jałowcowy – 2 krople

Olejek tymiankowy – 1 kropla


Brak koncentracji

Olejek rozmarynowy – 5 kropli

Olejek lawendowy – 2 krople

Olejek geraniowy – 2 krople

Olejek pomarańczowy – 1 kroplaBezsenność

Olejek lawendowy – 5 kropli

Olejek jałowcowy – 3 krople

Olejek eukaliptusowy - 1kropla

Olejek pomarańczowy – 1 kropla

Olejek tymiankowy – 1 kropla


Poranne zmęczenie

Olejek pomarańczowy – 4 krople

Olejek rozmarynowy – 3 krople

Olejek jałowcowy – 1 kropla

Olejek mięty pieprzowej – 1 kroplaBól głowy

Olejek lawendowy – 3 krople

Olejek geraniowy – 2 krople

Olejek mięty pieprzowej – 2 krople

Olejek goździkowy z pąków – 2 krople

Olejek eukaliptusowy – 1 kropla


Stres – apatia

Olejek pomarańczowy – 4 krople

Olejek rozmarynowy – 2 krople

Olejek mięty pieprzowej – 2 krople

Olejek sosnowy – 1 kropla

Olejek tymiankowy – 1 kropla


Na rynku obecne są również gotowe mieszaniny olejków eterycznych dobrane według reguł aromaterapii tak, aby ich stosowanie dawało oczekiwane efekty w postaci zmiany nastroju, złagodzenia napięć, zmęczenia, stresu, a także dezynfekcji powietrza w pomieszczeniach i uzyskania w nich pięknego zapachu. Są one przede wszystkim przeznaczone do odparowywania w kominkach aromaterapeutycznych, ale można je stosować także do kąpieli i masażu. Noszą one nazwę VAPOMIX. Producentem takich mieszanek jest POLLENA-AROMA

O CZYM POWINNIŚMY PAMIĘTAĆ

Używaj olejków lub mieszanek olejków, których zapach najbardziej Ci odpowiada,
Nie przekraczaj zalecanych dawek olejków,
Nie stosuj olejków eterycznych doustnie,
Nie używaj nierozcieńczonych olejków bezpośrednio na skórę,
Osoby ze skłonnościami do alergii powinny przed zastosowaniem olejków wykonać test alergiczny,
Pamiętaj o ogólnych przeciwwskazaniach, w przypadku ciąży, uczulenia, wieku dziecięcego, wystawiania skóry na promienie UV stosuj się do zaleceń lekarza,
Stosuj tylko olejki eteryczne wysokiej jakości.


zrodło -> [link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Ruda dnia Wtorek 07 Październik 2008 14:58, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Maromavath
Administrator
Administrator


Dołączył: 26 Wrz 2008
Posty: 176
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5

Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wtorek 07 Październik 2008 14:58    Temat postu:

Ruda, dziękuję Ci za ten wątek. Smile

Później wygrzebię moje stare notatki i dopiszę kilka receptur. Smile


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Ruda
Oswajanie Forum


Dołączył: 29 Wrz 2008
Posty: 62
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Monkownia
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wtorek 07 Październik 2008 15:32    Temat postu:

Proszę bardzo ,cieszę się jesli kogos zaciekawi temat.
Ja swego czasu używalam olejkow, głownie tych relaksujących,wlasnie w zastosowaniu kominkach ,i jako kompresy.

Ale jest jeszcze wiele zastosowan.
Cieszylabym się ,gdybyś odnalazla notatki i dodala przepisy Smile


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Goldfish
Moderator
Moderator


Dołączył: 26 Wrz 2008
Posty: 183
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wtorek 07 Październik 2008 18:28    Temat postu:

Ale fajnie napisane Mr. Green

Ciekawe to.
Niby to tylko zapachy, ale chyba coś w tym jest.
A właściwie na bank.
Ale z zapachami to jest chyba tak, że nie doceniamy ich wpływu na wiele aspektów życia.
Czytałam gdzieś, że hipermarkety mają jakąś politykę "zapachową", wg której określony zapach unoszący się w powietrzu sprzyja spędzaniu dłuższego czasu na terenie sklepu.
A co za tym idzie to wiadomo Cool

Nawet głupia drożdżówka z jabłkiem i cynamonem jakoś mi poprawia nastrój bardziej niż batonik.
Czyżby to ten cynamon? Uwielbiam ten zapach.


Muszę się bardziej wgłębić w temat.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.podrugiejstronielustra.fora.pl Strona Główna -> Medycyna Niekonwencjonalna Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
gBlue v1.3 // Theme created by Sopel & Programosy
Regulamin