Forum www.podrugiejstronielustra.fora.pl Strona Główna

 Anneliese Michel

Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Maromavath
Administrator
Administrator


Dołączył: 26 Wrz 2008
Posty: 176
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5

Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sobota 27 Wrzesień 2008 16:30    Temat postu: Anneliese Michel

Cytat:
Anneliese Michel (ur. 21 września 1952 w Leiblfing w Bawarii, zm. 1 lipca 1976 w Klingenbergu nad Menem) - młoda Niemka, która zmarła w kontrowersyjnych okolicznościach.


Śmierć Anneliese Michel wywołała gorącą dyskusję w mediach niemieckich i falę krytyki w stosunku do Kościoła katolickiego, kapłanów, którzy odprawiali egzorcyzm nad Anneliese, a także jej rodziców. Zarzucano im ciemnogród, wiarę w szatana i średniowieczne przesądy, których rzekomo ofiarą stała się Anneliese, na skutek wyczerpania w trakcie przeprowadzania egzorcyzmów.

Anneliese wychowała się w bardzo religijnej rodzinie. Poza swoją religijnością nie odróżniała się specjalnie niczym od młodzieży w jej wieku. Lubiła towarzystwo rówieśników, miała chłopaka. Nie stroniła od różnych form rozrywek takich jak: tańce, zabawy. Jednak po nasileniu się objawów opętania zmuszona była odizolować się od przyjaciół i przerwać studia pedagogiczne, których nigdy nie ukończyła.

W ostatnich latach życia na jej ciele w charakterystycznych miejscach pojawiły się niegojące się rany i blizny (według Kościoła katolickiego - stygmaty).

Egzorcyzmy

Anneliese Michel egzorcyzmowało dwóch księży: proboszcz Ernst Alt oraz salwatorianin Arnold Renz. Większość przeprowadzonych egzorcyzmów została udokumentowana przez nagranie 51 taśm magnetofonowych. Pierwsze symptomy opętania pojawiły się już w 1968. Mimo, iż była pod stałą kontrolą kapłanów, minęło 7 lat od wystąpienia pierwszych symptomów opętania zanim biskup Würzburga Josef Stangl udzielił oficjalnej zgody na egzorcyzmy jesienią 1975.

Anneliese podczas występowania objawów mówiła sześcioma różnymi głosami męskimi, a każdy z nich określał siebie innym imieniem (Lucyfer, Judasz, Kain, Neron, Hitler i Fleischmann). Dokładna analiza tych głosów, a także naoczne relacje świadków, pozwoliły niezależnym badaczom potwierdzić hipotezę opętania dziewczyny.

Objawy opętania


Anneliese doświadczała między innymi następujących objawów mogących świadczyć o opętaniu demonicznym: widziała "diabelskie twarze", nie mogła przez chwilę usiedzieć w miejscu, rozbierała się do naga i skakała jak kozioł po ścianach, łapała ptaki i odgryzała im głowy, piła swój mocz, spożywała muchy i pająki, żuła węgiel, gryzła ludzi.

Cierpiała na nieustanną bezsenność, wyła na głos całymi nocami. Skarżyła się na częste uczucie "gorąca", łóżko było dla niej za ciepłe, kołdra nie do zniesienia, szukała chłodu wchodząc cała do zimnej wody, wkładała głowę do muszli klozetowej, tarzała się w czarnym pyle węglowym w piwnicy. Czasami po paranormalnych atakach zastygała na wiele godzin bez ruchu. Twierdziła, że zmuszana była do całodziennego klęczenia na modlitwie.

Lekarze badający stwierdzili anomalie funkcjonowania mięśnie szyi, które robiły się twarde i uniemożliwiały połykanie. Napięcie mięśni rozszerzało się na klatkę piersiową i przeszkadzało jej w oddychaniu. W walce o powietrze ciągle przyciskała twarz do podłogi, dopóki jej nos się płaszczył, następnie prostowała się i natychmiast łapała oddech.

Anneliese w pewnym okresie życia dzień i noc była w nieustannym pobudzeniu, które ciągle na nowo rozpalało się i było nie do opanowania, a kiedy jej siły ulegały wyczerpaniu, już po dwóch godzinach była na nowo pobudzona.

Stwierdzono u niej nieproporcjonalnie dużą do budowy ciała siłę fizyczną. Jej chłopak Piotr widział jak jedną ręką rozgniatała jabłko tak, że miąższ pryskał na ściany. Wielokrotnie stosowała przemoc fizyczną wobec ludzi rzucając nimi o ściany jak szmacianymi lalkami.

Szczególną jej agresję wywoływały dewocjonalia: niszczyła krzyże i maryjne figurki, rozrywała różańce, rozlewała wodę święconą, nie mogła przełknąć Komunii Św. Nie mogła znieść ceremonii kościelnych. Im większe święto przypadało w danym dniu, tym bardziej zwiększały się jej cierpienia.

Objawienia

Według Anneliese ukazywała jej się Najświętsza Maria Panna oraz jej Syn Jezus Chrystus, którzy podtrzymywali ją na duchu i zapewniali o tym, że zostanie świętą. Twierdziła także, że nawiedzały ją dusze zmarłych osób.

Anneliese o sensie swojego cierpienia

Kobieta mówiła, że cierpi za kapłanów, w szczególności za tych, którzy nie wierzą w istnienie osobowego szatana oraz za młodzież niemiecką. Według zeznań ks. Ernsta Alta, kierownika duchownego Anneliese Michel, którego wtajemniczała w swoje największe sekrety, wynika że dziewczyna dobrowolnie przyjęła na siebie cierpienia związane z opętaniem jako pokutę za grzechy innych ludzi (cierpienie ekspiacyjne). Cierpienia, jakich doświadczała, powodowały jednak, że pragnęła końca udręk i dlatego poddawała się egzorcyzmom.

Śmierć

Ostatni egzorcyzm miał miejsce 30 czerwca 1976. Tego dnia Anneliese poprosiła kapłana o rozgrzeszenie. Po tym jak uczynił to ks. Renz, poszła spać i już się nie obudziła. Zmarła w Klingenbergu nad Menem 1 lipca 1976.

Według wyroku sądowego Anneliese zmarła w wyniku zagłodzenia. Niektórzy twierdzą jednak, że prawdziwą przyczyną śmierci miałoby być przedawkowanie tegretolu, który przez wieloletnie przyjmowanie i nagromadzenie się w organizmie spowodował śmierć. Lek ten przy długotrwałym zażywaniu powoduje uszkodzenie ciałek krwi, w szczególności trombocytów.

Leczenie

Jak wynika z dzienników, które prowadziła, a także świadectw lekarzy i egzorcystów, nie zrezygnowała z pomocy medycznej. Poddawana była systematycznemu leczeniu (które - jak się okazało - nie przynosiło żadnych rezultatów). Sama poszkodowana podkreślała jednak wielokrotnie, iż stosowane od wielu lat leki nie przynosiły żadnych pozytywnych rezultatów, a wręcz przeciwnie - zwiększały dolegliwości. Według niej znaczną ulgę w cierpieniu przynosiła jej natomiast pomoc duchowa.[potrzebne źródło]

Stosowane leki antyepileptyczne zentropil, aolept i tegretal, mogą wywołać poważne skutki uboczne.

Rozprawa sądowa


Podczas rozprawy sądowej nie wykorzystano czterech poważnych książek uznających opętanie Anneliese Michel za fakt (Bullinger 1979, 1981, 1983; F. D. Goodman 1980), sześciu publikacji medycznych oraz jednej publikacji prawniczej i teologicznej, 52 taśm z nagranymi egzorcyzmami, negując od samego początku możliwość wystąpienia opętania.

Według oficjalnego wyroku sądowego przyczyną śmierci Anneliese było zagłodzenie. Po śmierci dziewczyny nie stwierdzono jednak pewnych zawsze występujących symptomów (np. odleżyny). Rodzice dziewczyny, a także dwaj duchowni egzorcyści zostali oskarżeni i skazani przed Sądem Krajowym w Aschaffenburgu o nieumyślne spowodowanie śmierci. Skazując wszystkich czworo oskarżonych "za doprowadzenie dziewczyny do śmierci wskutek niedbalstwa" na sześć miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na trzy lata, sąd dalece wykroczył poza propozycje prokuratury.

Niektórzy obserwatorzy uznali ten proces za najważniejszy - po Norymberdze - do jakiego doszło nie tylko w Niemczech, ale także w całej Europie.

Badania

Badania prof. Felicitas D. Goodman

Powyższe fakty zostały udokumentowane w sposób wiarygodny w oparciu o setki zebranych materiałów dowodowych w tej sprawie przez amerykankę prof. Felicitas D. Goodman, antropologa kultury, religioznawcę i językoznawcę.

W swojej książce "Egzorcyzmy" Felicitas D. Goodman przeprowadziła gruntowne badania naukowe tej sprawy, potwierdzając fakt opętania Anneliese i demaskując przy tym dotychczasowe błędy, przesądy i fałszywe pseudonaukowe opinie w ocenie tego zjawiska. Według opinii Felicitas D. Goodman, Michel zmarła nie wskutek średniowiecznych przesądów religijnych, a oświeceniowych przesądów naukowych. Prof. Goodman posiadała jedną z największych na świecie dokumentacji na temat opętań, religijnych transów i stanów mistycznych, zebraną wśród szamanów, czarowników i wyznawców religii animistycznych.

Książka ta stała się później dla Scotta Derricksona inspiracją do stworzenia filmu - "Egzorcyzmy Emily Rose".

Badania dr Theo Weber-Arma

Lektura prac prof. F. Goodman zainspirowała do badań także szwajcarskiego naukowca dr Theo Weber-Arma. Zajął się on analizą przebiegu choroby z medycznego punktu widzenia. Odkrył on, że badania EEG robione w 1969, 1972 i 1973 r. nie wykazały u Anneliese śladów epilepsji, natomiast wycieńczenie organizmu podane jako przyczyna jej zgonu jest identyczne ze skutkami zatrucia wywołanymi długotrwałym przyjmowaniem leków antyepileptycznych.

Doszedł do wniosku, że na ławie oskarżonych powinni zasiąść nie egzorcyści, lecz lekarze, którzy błędnie zdiagnozowali religijny stan wyjątkowy jako padaczkę. Twierdził, że "nie sposób za objawy epilepsji uznać wstrząsania głową w prawo i w lewo z taką szybkością, że świadkowie mieli wrażenie, jakby oglądali film na przyspieszonych obrotach".

Postawa Kościoła katolickiego w Niemczech

W obronie egzorcyzmów w tamtym czasie nie stanął żaden z niemieckich biskupów, a Josef Stangl, biskup Würzburga, który sam wydał wcześniej zgodę na egzorcyzm Anneliese, stwierdził publicznie, że „szatan nie istnieje, a opętanie jest chorobą". Obecnie w żadnej diecezji niemieckiej nie ma wyznaczonego kapłana do pełnienia stałej posługi egzorcystycznej (pomijając to, że egzorcystą jest każdy ordynariusz miejsca).

Opinie

Opinia społeczeństwa niemieckiego dzisiaj

Wśród większej części społeczeństwa niemieckiego, panuje przekonanie o chorobie psychicznej kobiety i o słuszności wyroku sądowego. Według lokalnej ludności Klingenbergu rodzice Anneliese Michel są współodpowiedzialni za śmierć swojej córki.

Obecne opinie w środowiskach katolickich w Niemczech

Biskup diecezjalny pozwolił na ten egzorcyzm, później jednak wydał (niezgodny z nauczaniem Kościoła Katolickiego) dokument, że szatan nie istnieje, a Anneliese nie była opętana. Mimo wydania tego dokumentu, wielu katolików wierzy w opętanie Anneliese

Wielu wiernych uważa też, że wypowiedzi "demonów" świadczą o szkodliwych skutkach modernizacji w Kościele katolickim i potwierdzają opinie tradycyjne, np. że kapłanom nie wolno się żenić, że osoby zakonne zawsze muszą nosić habit i że komunię trzeba przyjąć wyłącznie bezpośrednio na język. Zwolennicy pewnych nieuznanych objawień maryjnych (np. w San Damiano we Włoszech i Heroldsbachu w Niemczech) też znajdują poparcie w tym, co mówiły "demony". Niemieckie wydawnictwo Ruhland, które jest dobrym źródłem dla dokumentacji z punktu widzenia wierzących w opętanie młodej kobiety, wydaje też nowenny do Anneliese Michel.

Według opinii wielu katolików Anneliese umarła w stanie świętości i zostanie w przyszłości beatyfikowana.

Wedle mocno krytykowanej hipotezy ojca Marka Mularczyka OMI Anneliese Michel została wykorzystana przez szatana jako narzędzie i jej rzekoma ofiara ekspiacyjna była dopełnieniem opętania[1].

Źródło: [link widoczny dla zalogowanych]Program dokumentalny o Anneliese MichelUwaga! W programie wykorzystano nagrania dźwiękowe z egzorcyzmów Anneliese Michel.


[link widoczny dla zalogowanych]
<object width="425" height="349"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/BlhFK2Gc1Nw&hl=pl&fs=1&color1=0x2b405b&color2=0x6b8ab6&border=1"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/BlhFK2Gc1Nw&hl=pl&fs=1&color1=0x2b405b&color2=0x6b8ab6&border=1" type="application/x-shockwave-flash" allowfullscreen="true" width="425" height="349"></embed></object>

[link widoczny dla zalogowanych]

<object width="425" height="349"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/LPkGtbPSwLg&hl=pl&fs=1&color1=0x2b405b&color2=0x6b8ab6&border=1"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/LPkGtbPSwLg&hl=pl&fs=1&color1=0x2b405b&color2=0x6b8ab6&border=1" type="application/x-shockwave-flash" allowfullscreen="true" width="425" height="349"></embed></object>

[link widoczny dla zalogowanych]
<object width="425" height="349"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/WdeqFqZQ2eU&hl=pl&fs=1&color1=0x2b405b&color2=0x6b8ab6&border=1"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/WdeqFqZQ2eU&hl=pl&fs=1&color1=0x2b405b&color2=0x6b8ab6&border=1" type="application/x-shockwave-flash" allowfullscreen="true" width="425" height="349"></embed></object>

[link widoczny dla zalogowanych]

<object width="425" height="349"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/HN6G8vZI4kw&hl=pl&fs=1&color1=0x2b405b&color2=0x6b8ab6&border=1"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/HN6G8vZI4kw&hl=pl&fs=1&color1=0x2b405b&color2=0x6b8ab6&border=1" type="application/x-shockwave-flash" allowfullscreen="true" width="425" height="349"></embed></object>
[link widoczny dla zalogowanych]

<object width="425" height="349"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/9R0ucXxq58E&hl=pl&fs=1&color1=0x2b405b&color2=0x6b8ab6&border=1"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/9R0ucXxq58E&hl=pl&fs=1&color1=0x2b405b&color2=0x6b8ab6&border=1" type="application/x-shockwave-flash" allowfullscreen="true" width="425" height="349"></embed></object>

Część 6


<object width="425" height="349"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/WKrVgBe21NQ&hl=pl&fs=1&color1=0x2b405b&color2=0x6b8ab6&border=1"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/WKrVgBe21NQ&hl=pl&fs=1&color1=0x2b405b&color2=0x6b8ab6&border=1" type="application/x-shockwave-flash" allowfullscreen="true" width="425" height="349"></embed></object>


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Maromavath dnia Sobota 04 Październik 2008 17:30, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Gofrzyca
Oswajanie Forum


Dołączył: 27 Wrz 2008
Posty: 32
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Wierzbica
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sobota 27 Wrzesień 2008 16:46    Temat postu:

to sobie obejrze az...jakos odwagi nie miałam wcześniej Embarassed

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Euphoriall
Oswajanie Forum


Dołączył: 26 Wrz 2008
Posty: 24
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Asylum
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sobota 27 Wrzesień 2008 16:49    Temat postu:

Czytałam książkę a dokument obejrzałam aby usłyszeć te głosy demonów. Cała historia dziewczyny jest dla mnie po prostu przerażająca i dająca do myślenia.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
SEXI*ANGEL
Oswajanie Forum


Dołączył: 29 Wrz 2008
Posty: 10
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

Płeć: Kobieta

PostWysłany: Poniedziałek 29 Wrzesień 2008 11:31    Temat postu:

Dokument ciekawy aczkolwiek nie wiem czy zdecydowała bym się na takie poświęcenie .Jak to było w dokumencie przytoczę swoimi słowami bo nie pamiętam słowo w słowo wszyscy myśleli ze diabeł wygra ale to nie prawda ponieważ wygrała sam Bóg to demony nie mogły odejść i walczyły.Najbardziej przerażającym momentem było gdy te demony przemogły się i wymówiły Święte słowa a i tak nie mogły odejść ich gniew powodował ciarki.Nie mieści mi się w głowie il on miała w sobie złych potępionych demonów Crying or Very sad

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
TmargoT
Rozeznanie na Forum


Dołączył: 28 Wrz 2008
Posty: 163
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

Płeć: Kobieta

PostWysłany: Poniedziałek 29 Wrzesień 2008 13:19    Temat postu:

ciekawe ,jak trzeba zasłużyć na opetanie.
czy każdy człowiek może być nawiedzony przez duchy?!


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Surimi
Oswajanie Forum


Dołączył: 27 Wrz 2008
Posty: 10
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Olsztyn
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Poniedziałek 29 Wrzesień 2008 13:48    Temat postu:

czy kazdy czlowiek??mnie sie wydaje ze ten ktorego wiara jest slaba,ten ktory ironizując smieje sie i krzyczy by go opetano..taki ktory jest na rozdrozu..i nie wie czy ma wierzyc(bo nie ma dowodow)czy wierzyc bo tak mu karze kosciol..mysle tez ze ludzie chozy(depresja,schizofrenia itd)maja duze prawdopodobienstwo ze wzgledu na slaba psychike,na brak walki,na latwosc manipulacji...no i ten ktory na wlasne zyczenie tego pragnie by byc blizej szatana..

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Trespasser
Oswajanie Forum


Dołączył: 30 Wrz 2008
Posty: 21
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wtorek 30 Wrzesień 2008 23:07    Temat postu:

TmargoT napisał:
ciekawe ,jak trzeba zasłużyć na opetanie.
czy każdy człowiek może być nawiedzony przez duchy?!


Podobno jest to jakby cechą danego człowieka.
Jakby był bardziej podatny.
A może to jakiś rodzaj próby?


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
SEXI*ANGEL
Oswajanie Forum


Dołączył: 29 Wrz 2008
Posty: 10
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

Płeć: Kobieta

PostWysłany: Środa 01 Październik 2008 12:24    Temat postu:

Ja sądzę ze niema reguły kto będzie opętany często słyszmy o opętaniach wśród osób głęboko wierzących w ten sposób diabeł drwi sobie z Boga i z człowieka z jego wiary.Jednak człowiek który sam się prosi np sataniści też mogą być opętani słyszałam o jednym przykładzie satanisty ale to jedna wielka głupota czcić diabła. Evil or Very Mad

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Euphoriall
Oswajanie Forum


Dołączył: 26 Wrz 2008
Posty: 24
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Asylum
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Środa 01 Październik 2008 13:23    Temat postu:

SEXI*ANGEL napisał:
Ja sądzę ze niema reguły kto będzie opętany często słyszmy o opętaniach wśród osób głęboko wierzących w ten sposób diabeł drwi sobie z Boga i z człowieka z jego wiary.Jednak człowiek który sam się prosi np sataniści też mogą być opętani słyszałam o jednym przykładzie satanisty ale to jedna wielka głupota czcić diabła. Evil or Very Mad

dokładnie
wogóle dla mnie sataniści to śmieszni ludzie ale t temat na inny wątek chyba.
W przypadku Annielise to ona sama chciała się poświęcić, więc to był jej świadomy wybór... Jak dla mnie wybór godny podziwu za odwagę i miłość do Boga.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Felicja
Oswajanie Forum


Dołączył: 01 Paź 2008
Posty: 61
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

Płeć: Kobieta

PostWysłany: Środa 01 Październik 2008 13:50    Temat postu:

A jak to się dzieje, że ateiści nie są opętywani przez stada szatanów, tylko przydarza się to osobom, które wierzą, że coś takiego może się stać?

Wielka wiara w istnienie Boga i Szatana plus predyspozycje do chorób psychicznych i opętanie gotowe.

Ludzka psychika jest niezgłębiona.

I tak jak kiedyś wyśmiewano istnienie "malutkich żyjątek powodujących choroby" (bakterii), tak dzisiejsza wiara we wszelkie opętania w późniejszych latach może się okazać kolejnym odłamem schizofrenii tudzież innym zaburzeniem psychiki. Można by rzec tylko zaburzeniem psychiki.

Anneliese Michel jak podkreślano w dokumencie była osobą bardzo religijną, mocno wierzącą. Może te demony, które w niej siedziały, to jedynie demony jej własnego umysłu. W końcu, dlaczego Kain, Neron albo Judasz mieliby przemawiać w języku niemieckim?

To samo jest ze stygmatami.

Dlaczego pojawiają się one u ludzi głęboko wierzących w miejscach, w których na pewno ich nie powinno być, zewzględu na to, że nazwijmy to "sztuka krzyżowania", preferowała inne miejsca, bardziej odpowiednie pod względem anatomii człowieka do umocowania ciała na krzyżu i zadawaniu śmiertelnych ran. Czy to nie jedynie głęboko zakorzeniona w umysłach, poparta sztuką sakralną wiara w to, że stygmaty powinny się pojawić na dłoniach? Ciekawe dlaczego nie pojawiają się na nadgarstkach tak jak u osób krzyżowanych w tamtych czasach...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Mademoiselle Poison
Oswajanie Forum


Dołączył: 01 Paź 2008
Posty: 19
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Opole
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czwartek 02 Październik 2008 9:49    Temat postu:

Przerażające. Zgadzam się z powyższymi wypowiedziami, że opętanie przydarza się ludziom zastanawiającym się nad swoją wiarą, niepewnym, głęboko wierzącym, słabym psychicznie. Ateista, który nie wierzy w nic, nie poświęca rozmyślaniom na temat wiary, boga, szatana wiele czasu, nie jest tak "podatny".

Przy drugiej części filmiku wyłączył mi się laptop. Niemal nie zemdlałam ze strachu. Serc łomocze mi do teraz, a te przeraźliwe dźwięki, które wydawała z siebie Anneliese są nierealne wręcz.

BTW czy imię Anneliese oznacza coś konkretnego w języku niemieckim?


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Oshima
Oswajanie Forum


Dołączył: 03 Paź 2008
Posty: 12
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sobota 04 Październik 2008 17:49    Temat postu:

Czytałyście "Egzorcystę"?Tam opętana była córka ateistki właśnie-i nawet ta kobieta pytała,dlaczego właśnie ją i jej dziecko spotyka coś takiego...przecież bardziej widowiskowe są opętania osób głęboko wierzących...
Nie oglądałam dokumentu-obejrzę na innym komputerze,słowo.
Osobiście wierzę w opętania i nawiedzenia...ale nie sądzę,że nagle zostanę opętana,ponieważ zaczynam mieć wątpliwości.To coś bardziej tajemniczego-tak jak stygmaty: myślę o nich,o stygmatykach,ale nie mam ich...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Felicja
Oswajanie Forum


Dołączył: 01 Paź 2008
Posty: 61
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

Płeć: Kobieta

PostWysłany: Środa 10 Grudzień 2008 1:05    Temat postu:

Mademoiselle Poison napisał:
Zgadzam się z powyższymi wypowiedziami, że opętanie przydarza się ludziom zastanawiającym się nad swoją wiarą, niepewnym, głęboko wierzącym, słabym psychicznie. Ateista, który nie wierzy w nic, nie poświęca rozmyślaniom na temat wiary, boga, szatana wiele czasu, nie jest tak "podatny".


Nie o to mi chodziło.

Błędnie zrozumiałaś moją wypowiedź.

Nie chodziło mi o to, że osoby zastanawiające się nad swoją wiarą są bardziej podatne na nawiedzenia tylko, że są to (moim zdaniem) choroby psychiczne, nic ponad to.

Na tego typu choroby psychiczne są podatni ludzie wierzący bo to jest ich słaby punkt, iskra zapalna dla psychiki.

Oshima, co za brednie. Fakt, że matka jest ateistką nie oznacza, że córka nie może być wierzącą i praktykującą katoliczką. To tak samo jakby stwierdzić, że córka prawniczki nie może być striptizerką.


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Felicja dnia Środa 10 Grudzień 2008 1:10, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
-Szeherezada-
Oswajanie Forum


Dołączył: 02 Gru 2008
Posty: 36
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Zakopane
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Środa 10 Grudzień 2008 15:21    Temat postu:

[quot

Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez -Szeherezada- dnia Wtorek 06 Maj 2014 10:11, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Aramintha
Oswajanie Forum


Dołączył: 06 Paź 2008
Posty: 41
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Silesia
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wtorek 16 Grudzień 2008 0:57    Temat postu:

Oshima napisał:
Czytałyście "Egzorcystę"?Tam opętana była córka ateistki właśnie-i nawet ta kobieta pytała,dlaczego właśnie ją i jej dziecko spotyka coś takiego...przecież bardziej widowiskowe są opętania osób głęboko wierzących...


Jak "Egzorcysta" ma się do rzeczywistości? Równie dobrze można się spytać czy czytałyście "Harrego Pottera"


W ogóle ten film o Anneliese jakoś do mnie nie przemawia.

W części pierwszej babcia mówi, że dziewczyna przez 3 lata miała ataki, diabeł rzucał nią o ziemię, babcia podkładała poduszki i kołdry, ale demon był złośliwy i zawsze rzucał dziewczyną obok, na podłogę. Skoro ta sytuacja powtarzała się przez 3 lata, to nie mogli na czas ataków przywiązać jej do łóżka? Przecież tak się robi w psychiatryku. Ale nie, przez 3 lata dziewczyna musiała upadać na głowę.

w części drugiej demony mówią po niemiecku, nie jest to dziwne? A może to były niemieckie demony :hamster_evil:

Resztę obejrzę jutro.

Co do satanistów to nie sądzę by mogli być opętani, raczej kłóci to się z ich założeniami, wystarczy poczytać co na ten temat napisał LaVey.
Satanizm z punktu widzenia satanisty to nie to samo co satanizm z punktu widzenia kościoła katolickiego czy Hollywoodu :hamster_explain:


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Felicja
Oswajanie Forum


Dołączył: 01 Paź 2008
Posty: 61
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

Płeć: Kobieta

PostWysłany: Środa 17 Grudzień 2008 21:55    Temat postu:

-Szeherezada- napisał:
Może źle wyciągam wnioski ale uważasz ze opętanie to choroba psychiczna a jeżeli tak to w takim razie się przychylasz do tego ze ten ksiądz był winny bo zamiast ją leczyć odprawiał nad nią egzorcyzmy które zabiły ją ,może nie same egzorcyzmy ale skutki tych egzorcyzmów czyli głód wyniszczenie organizmu itp ?


Może nie tyle źle, co zbyt pochopnie wyciągasz wnioski.

Anneliese Michael przez lata przyjmowała źle dobrane leki na epilepsję, co mogło pogorszyć jej stan psychiczny. Wygłodzenie i wyniszczenie organizmu, na skutek, których umarła nie były wynikiem samych egzorcyzmów, tylko choroby psychicznej oraz nieudzielenia właściwej pomocy ze strony specjalistów.

Nie wiem co kierowało tym duchownym, czy była to tak mocna wiara czy tak wielka niewiedza. I nie do mnie należy rozliczanie go z jego postępowania.

Aramintha napisał:
W części pierwszej babcia mówi, że dziewczyna przez 3 lata miała ataki, diabeł rzucał nią o ziemię, babcia podkładała poduszki i kołdry, ale demon był złośliwy i zawsze rzucał dziewczyną obok, na podłogę. Skoro ta sytuacja powtarzała się przez 3 lata, to nie mogli na czas ataków przywiązać jej do łóżka? Przecież tak się robi w psychiatryku. Ale nie, przez 3 lata dziewczyna musiała upadać na głowę.

w części drugiej demony mówią po niemiecku, nie jest to dziwne?


Ja również zwróciłam na to uwagę.

Demony mówiły po nieniemiecku, bo być może Anneliese Michael nie znała innych języków.

:hamster_dunno:


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
-Szeherezada-
Oswajanie Forum


Dołączył: 02 Gru 2008
Posty: 36
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Zakopane
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sobota 20 Grudzień 2008 0:40    Temat postu:

[quote="

Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez -Szeherezada- dnia Wtorek 06 Maj 2014 10:06, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Aramintha
Oswajanie Forum


Dołączył: 06 Paź 2008
Posty: 41
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Silesia
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sobota 20 Grudzień 2008 16:13    Temat postu:

-Szeherezada- napisał:

ja rozumiem co mas na myśli a co do nie znajomości języków to było opętanie niemieckiej dziewczyny wiec jakim językiem maiły mówić a w ogóle te glosy były tak przerażające i dziwne że nie mogła to ona mówić.


Teoretycznie demon powodujący opętanie przejmuje kontrolę nad ciałem śmiertelnika, a nie nad jego duszą. Według tego filmu to nie Anneliese przemawiała w trakcie tych ataków, ale diabeł. Więc nie ma przeciw wskazań by taki demon znał kilka języków, a biorąc pod uwagę wiek tych wszystkich "sił zła" oraz położenie geograficzne opisane w Biblii to co najmniej powinien znać aramejski, hebrajski i łacinę. No, ale widocznie trafił się jakis mało wykształcony egzemplarz :hamster_explain:

Ale skoro opętana dziewczyna mówi tylko po niemiecku, który w dodatku jest jej ojczystym językiem...

Co do odgłosów to wcale nie są one takie nieludzkie, raczej zachrypnięte. Głos można modulować, emocje też wpływają na intonację, barwę i głośność głosu. Ona według mnie brzmi trochę jak Gollum z Władcy pierścieni.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Maromavath
Administrator
Administrator


Dołączył: 26 Wrz 2008
Posty: 176
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5

Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sobota 20 Grudzień 2008 23:30    Temat postu:

Szecherezado, dziewczyna niemiecka, ale demony w większości były zagraniczne.

Mówienie obcymi językami, nieznanymi przez potencjalnego opętanego było czy może nadal jest, jedną z wielu uznawanych przez kościół oznak świadczących o prawdziwym opętaniu, sugerujących iż możliwe, że jest to coś więcej aniżeli jedynie choroba psychiczna.

Być może Szatan organizuje w piekle swoim demonom zaawansowane kursy językowe, bo jak inaczej wytłumaczyć fakt, że Neron, Kain czy Judasz posługiwali się językiem niemieckim?


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
-Szeherezada-
Oswajanie Forum


Dołączył: 02 Gru 2008
Posty: 36
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Zakopane
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czwartek 25 Grudzień 2008 22:36    Temat postu:

[quote=

Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez -Szeherezada- dnia Wtorek 06 Maj 2014 10:04, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Maromavath
Administrator
Administrator


Dołączył: 26 Wrz 2008
Posty: 176
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5

Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czwartek 25 Grudzień 2008 23:00    Temat postu:

-Szeherezada- napisał:
sądzę że demon mówi wszystkimi językami


Scherezado, a dlaczego tak sądzisz? :hamster_confused:


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.podrugiejstronielustra.fora.pl Strona Główna -> Duchy i Opętania Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
gBlue v1.3 // Theme created by Sopel & Programosy
Regulamin